Co ventilátory dělají a jejich role v COVID-19

Co ventilátory dělají a jejich role v COVID-19

Co ventilátory dělají a jejich role v COVID-19

Ventilátor je zařízení, které podporuje nebo přebírá proces dýchání a čerpá vzduch do plic. Lidé, kteří zůstávají v jednotkách intenzivní péče (ICU), mohou potřebovat podporu ventilátoru. To zahrnuje lidi s těžkými příznaky CoVID-19.

Předtím, než se Covid-19 stal pandemií, byla potřeba ventilace jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé byli léčeni na JIP. Od té doby se poptávka po ventilátorech zvýšila.

V tomto článku se podíváme na to, co jsou ventilátory, důvody, proč je lidé potřebují, různé typy a proces obnovy.

Co dělají ventilátory?

Ventilátor je zařízení, které podporuje nebo znovu vytváří proces dýchání čerpání vzduchu do plic. Někdy to lidé označují za ventilační nebo dýchací stroj.

Lékaři používají ventilátory, pokud člověk nemůže samostatně dýchat. Může to být proto, že procházejí obecnou anestézií nebo mají nemoc, která ovlivňuje jejich dýchání.

Existují různé typy ventilátoru a každá poskytuje různé úrovně podpory. Lékař typu A bude záviset na stavu osoby.

Ventilátory hrají důležitou roli při záchraně životů v nemocnicích i sanitce. Lidé, kteří vyžadují dlouhodobou větrání, je mohou také používat doma.

Kdo potřebuje ventilátor?

Lidé vyžadují ventilaci, pokud zažívají respirační selhání. Pokud k tomu dojde, člověk nemůže získat dostatek kyslíku a nemusí být schopen velmi dobře vyloučit oxid uhličitý. Může to být život ohrožující stav.

Existuje mnoho zranění a podmínek, které mohou způsobit respirační selhání, včetně:

 • Poranění hlavy
 • Plicní choroba
 • Spina Poranění šňůry
 • Náhlá srdeční zástava
 • Syndrom novorozenecké respirační tísně
 • Syndrom akutní respirační tísně (ARDS)

Někteří lidé S Covid-19 má vážné potíže s dýcháním nebo rozvíjejte ARDS. K tomu však dochází pouze u lidí, kteří jsou kriticky nemocní, což představuje přibližně 5% všech potvrzených případů Covid-19.

Kromě toho lékaři také používají ventilátory pro lidi, kteří podstupují chirurgický zákrok a kvůli anestezii nebudou moci dýchat sami.

Typy ventilátoru

Existuje několik způsobů, jak může člověk získat podporu ventilátoru. Patří mezi ně:

 • Ventilátory masky na obličej
 • Mechanické ventilátory
 • Manuální tašky na resuscitator
 • Tracheostomy Ventilators

  jsou neinvazivní, zatímco mechanické a tracheostomické ventilátory jsou invazivní a pracují prostřednictvím zkumavek, které lékař vkládá otvorem do krku, který vede k průdušnici nebo větrovku. Zdravotničtí pracovníci s názvem tuto intubaci.

  U některých může stačit ventilátor masky obličeje pro stabilizaci jejich stavu. Lidé, kteří se fyzicky snaží dýchat samostatně, mohou vyžadovat mechanickou ventilaci.

  Níže se podíváme na každý typ ventilátoru a na to, jak fungují.

  Ventilátor masky na obličej

  Ventilátor masky obličeje je neinvazivní metoda podpory dýchacího a kyslíkového hladiny člověka. Chcete -li použít, člověk nosí masku, která se vejde přes nos a ústa, zatímco vzduch fouká do jejich dýchacích cest a plic.

  Lidé s CoVID-19 mohou použít ventilátor masky obličeje, pokud mají potíže s dýcháním nebo nemají dostatečné hladiny kyslíku.

  Zařízení s kontinuálním pozitivním tlakem dýchacích cest (CPAP) a biPap Tlasis (BIPAP) také fungují také prostřednictvím masky na obličej.

  Lidé je často používají pro chronické stavy, jako je chronické obstrukční plicní onemocnění, ale někteří lékaři je mohou také používat pro lidi s CoVID-19.

  Kromě podpory hladin kyslíku může PAP terapie také pomoci při vyloučení hladin oxidu uhličitého. Zda lékař se rozhodne používat CPAP nebo BiPAP, bude záviset na základním stavu člověka.

  Mechanický ventilátor

  Mechanické ventilátory jsou stroje, které zcela přebírají proces dýchání. Lékaři je používají, když člověk nemůže dýchat sám.

  Mechanické ventilátory pracují přes trubici v krku člověka, čerpají vzduch do plic a přepravují oxid uhličitý pryč.

  Ventilátorová jednotka reguluje tlak, vlhkost, objem a teplotu vzduchu v závislosti na ovládacích prvcích, které umisťuje lékař nebo respirační terapeut. To umožňuje zdravotnickým pracovníkům kontrolovat hladinu dýchání a kyslíku osoby.

  Lidé s Covid-19 mohou potřebovat mechanický ventilátor, pokud jsou kriticky nemocní.

  Manuální tašky na resuscitator

  Manuální tašky na resuscitator jsou kousky vybavení, které lidem umožňují ovládat proudění vzduchu jejich ventilátoru rukama. Tato zařízení se skládají z prázdného vaku nebo „močového měchýře“, který člověk stiskne, aby pumpoval vzduch do plic.

  Osoba může připojit jeden z těchto zařízení k ventilátoru masky obličeje, nebo pokud jsou intubováni, může lékař připojit jednu k trubici v krku.

  To může být užitečné jako dočasné řešení, pokud ho musí používat osoba na mechanickém ventilátoru. Například, pokud dojde k výpadku napájení, může člověk použít manuální tašku na resuscitator, zatímco čeká, až se síla vrátí.

  Tracheostomy Ventilator

  Lidé, kteří podstoupili tracheostomii, budou vyžadovat ventilátor.

  Tracheostomie je postup, kdy lékař vytvoří otvor ve větru a vloží trubici, která umožňuje proudění vzduchu dovnitř a ven. To umožňuje člověku dýchat bez použití nosu nebo úst. https://recenzeproduktu.top/gelarex/

  Lidé, kteří podstoupili tracheostomie, mohou během tohoto otvoru také získat podporu ventilátoru. Místo toho, aby vložili ventilátor ústy, vložili jej lékaři přímo do průdušnice.

  Lidé mohou vyžadovat tracheostomie, pokud potřebují mechanickou ventilaci po delší dobu a potřebují více času na rehabilitaci.

  Ostatní mohou vyžadovat tracheostomie dlouhodobě, pokud mají stavy, jako je chronické plicní onemocnění nebo neuromuskulární porucha, která oslabuje dýchací svaly. Někteří jednotlivci mohou doma zvládnout svou vlastní tracheostomii.

  Rizika používání ventilátorů

  Stejně jako u mnoha lékařských postupů, ventilace zahrnuje určitá rizika, zejména mechanickou ventilaci. Čím déle člověk vyžaduje mechanickou ventilaci, tím vyšší jsou rizika.

  Potenciální komplikace používání ventilátoru zahrnují:

 • atelektáza, ke které dochází, když se plíce plně nerozšiřují, což snižuje množství kyslíku, který vstupuje do krevního řečiště
 • Aspirace nebo dýchací předměty nebo tekutiny, jako jsou sliny, do dýchacích cest
 • poškození plic, které může být důsledkem vysokého tlaku vzduchu nebo vysokými hladinami kyslíku
 • plicní edém, které, které Nastává, když se tekutina hromadí uvnitř vzduchových vaků v plicích
 • pneumothorax, ke kterému dochází, když vzduch uniká z plic do prostoru těsně před nimi, způsobuje bolest, dušnost a – v některých případech v některých případech -Kompletní kolaps plic
 • Infekce, které mohou zahrnovat infekce sinusů
 • Obstrukce dýchacích cest
 • Dlouhodobé poškození hlasivky v důsledku intubace
 • Krevní sraženiny nebo postele v důsledku lhaní v jedné poloze po dlouhou dobu k psychologickému t Rauma nebo posttraumatická stresová porucha

Zdravotničtí pracovníci, kteří léčí lidi s Covid-19, mají zvýšené riziko, že se dostanou do kontaktu s virem SARS-CoV-2, což způsobuje tuto nemoc během intubace.

Lékaři a sestry mohou podniknout kroky ke snížení pravděpodobnosti těchto komplikací. Mezi kroky patří:

 • Úzce sleduje lidi na ventilátorech pro známky komplikací
 • Úpravy tlaku vzduchu a hladiny kyslíku tak, aby odpovídaly normální hladině pacienta
 • Nošení osobního ochranného vybavení k ochraně před viry a zabránění jejich šíření na ostatní
 • Léčba bakteriálních infekcí antibiotiky
 • Zajistit, aby pacienti dostávali fyzickou a plicní rehabilitaci poté, co opustí ICU

Odstavení ventilátoru

Když se zdá, že osoba je připravena vystoupit z mechanického ventilátoru, musí lékaři nejprve zajistit, aby osoba mohla dýchat samostatně. Dělají to odstavením, které zahrnuje postupné odstraňování podpory ventilátoru.

Když je úroveň podpory dostatečně nízká, lékař vyzkouší spontánní dýchací pokus, který určuje, zda člověk může dýchat s malou nebo žádnou podporou. Pokud je pokus úspěšný, lékař odstraní dýchací trubici.

Mnoho lidí, kteří krátce používají ventilátory, mohou poprvé dýchat lékaři. V těchto případech mohou lékaři okamžitě odpojit ventilátor.

Ostatní však potřebují více postupného odstavení. To platí zejména v případě, že osoba obdržela mechanickou podporu ventilátoru po dlouhou dobu, protože svaly, které by normálně používaly pro dýchání, se mohly oslabit, aniž by nebyly v pravidelném používání.

Po odstavení ventilace si člověk může všimnout, že jejich hrdlo je suché a nepříjemné nebo že jejich hlas je poněkud chraptivější. To je normální a často se časem zlepšuje.

Pokud však má osoba po odstavení nějaké potíže s dýcháním, nebo pokud zažije přetrvávající chrapot, měli by se obrátit na lékaře.

Shrnutí

Ventilátory jsou zařízení, která podporují dýchání člověka, pokud zažívají respirační selhání.

Existují různé typy ventilátoru, včetně neinvazivního a invazivního, které poskytují různé stupně podpory. Poptávka po ventilátorech se vzrostla v důsledku CoVID-19.

Může trvat čas zotavení z toho, že je na ventilátoru. Vážné onemocnění může ovlivnit fyzické a duševní zdraví. Lidé, kteří zažívají přetrvávající příznaky po odstavení ventilátoru, by měli hledat pokyny od lékaře.

 • Plicní systém

Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a sdružení. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents

Back To Top